Historia sneakersów: od butów sportowych po kultowe – wstęp

Droga społeczności sneakersowa, dziś nasz post na blogu dotyczy historii sneakersów, którą warto, by każdy z Was poznał i zapamiętał. Niespodzianka! Dobra, nie martwcie się chłopaki, nie wariujemy. Oczywiście, że tutaj na duże-buty.pl właściwie codziennie macie do czynienia ze stylowymi sneakersami i właśnie o to chodzi! Jednak dziś chcemy Was zabrać, drodzy czytelnicy, w niebywałą podróż do źródeł. Wszystko po to, by zrozumieć, dlaczego tak bardzo kochamy buty sportowe i dlaczego jesteśmy gotowi każdego roku aż tyle za nie zapłacić!

Każdego dnia przychodzimy do naszego pięknego biura, które jest pełne najnowszych i najpiękniejszych sneakersów, a następnie jesteśmy zajęci każdego dnia, spędzając dzień z gorącymi modelami i wszystkim, co się z tym wiąże! Ale to, co rzadko odgrywa rolę, to absolutne początki kultury sneakersów! Jak wyglądał pierwszy model butów sportowych? Jak i kiedy powstały trampki? Dlaczego w ogóle powstały sneakersy? Jakie wpływy ukształtowały rozwój kultury sneakersów? Moglibyśmy tak wyliczać wiecznie, jednak to jest dokładnie nasz plan na ten wpis, który może być nieco inny niż wszystkie dotychczas!

Jeśli to czytasz, to musimy Ci powiedzieć, że mamy naprawdę fajną robotę, ponieważ codziennie możemy pracować z modelami butów! Na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o tenisówkach, wiadomości ze świata mody, ciekawe oferty cenowe i nie tylko. Wszystko dzięki temu, że w naszym kalendarzu wydań mamy zaznaczone premiery najnowszych projektów i wszystko, co czeka nas w najbliższej przyszłości w zakresie kicksów. A zatem sneakersy, sneakersy, sneakersy…

nike air max

Wróćmy jednak do zapowiedzianego tematu i przepraszamy za ten nieco przydługi wstęp! 😉

Od butów sportowych do dóbr kultury

Samo słowo „Sneakers” jest amerykańskim terminem określającym obuwie sportowe i określa buty, które można nosić zarówno podczas zajęć sportowych, jak i na co dzień

Wikipedia

Tak właśnie Wikipedia mówi o naszych sneakersach: termin „sneakers” powstał dopiero w XX wieku. Henry Nelson McKinney jest za niego odpowiedzialny, toteż wszyscy znamy go dzisiaj. Po skórzanych butach sneakersy były pierwszymi butami z gumowymi podeszwami, co oznaczało, że nie było słychać w nich każdego kroku. I tadaa – dzięki temu termin sneaker jest kompletny, ponieważ „to sneak” znaczy z angielskiego tyle, co „skradać się”.

Dla nas i powiedziałbym również dla was, sneakersy to jednak przede wszystkim najnowsze trendy i najgorętsze projekty. Ale chcielibyśmy dziś zabrać Cię w podróż! Generalnie wiedz, że czytając nasz blog dostajesz nie tylko świetne informacje i wiedzę o sneakersach, ale też info o najlepszych i faktach, których zdecydowanie nie znasz, ale o których powinieneś wiedzieć. Nasz cel? Zebrać historię świata sneakersów od tyłu i przedstawić Ci historię tenisówek od A-Z lub z lat 1870-2020 na naszym blogu.

Od razu przyznajemy, że historia nie była naszym ulubionym przedmiotem w szkole i możemy oczywiście śmiało nosić nasze Nike Air Force, nie wiedząc, skąd się wzięły i czemu zawdzięczają swoją nazwę. Ale dziś możemy obiecać, że wszystko co stoi za popularnymi modelami jest naprawdę warte lekcji historii. A początki wcale nie są nudne! Mówimy wam, mamy dla was zabawne fakty i nie zapomnicie ich tak szybko!

Jak widać, nasza podróż zaczyna się dość wcześnie, ponieważ chcemy zacząć od kompletnych początków historii tenisówek. Jak powstały kicksy? Kiedy powstały dzisiejsze duże marki? Jakie wpływy posunęły kulturę sneakersów do przodu i do obecnego jej kształtu? Wszystkie te pytania przenoszą nas z powrotem do XIX wieku i właśnie tam rozpocznie się nasza podróż przez karty historii sneakersów.

buty

Buty, które nas poruszają

Dziś sneakersy są niemal dobrem kulturowym i inwestycją. Są wszechobecne, można je zobaczyć na każdym rogu, w każdej klasie społecznej, w każdym stroju. Na rynku odsprzedaży handlują niesamowitymi cenami sneakersów i jest to lukratywny i znany coraz większym kręgom biznes. Ludzie obozują pod sklepami, aby zdobyć swoją ulubioną parę butów i płacą za nie coraz częściej niebotycznie wysokie kwoty. Ale droga dotąd jest długa i interesująca. Gdy już zaczniemy, będziemy wspominać jakie to były kulturalne wpływy na świat tenisówek i kicksów.

Sport, jazda na deskorolce i muzyka są tutaj słowami kluczowymi, o których zdecydowanie powinieneś pamiętać, ponieważ odgrywają one decydującą rolę w kulturze sneakersów. W drodze do współczesnych kicksów natknęliśmy się na różnorodne materiały i technologie. Produkcja butów treningowych to także wpływy wyjątkowych ludzi i projektantów, którzy ukształtowali dzisiejszy wygląd i rozwój technologiczny sneakersów.

A dzisiaj?

Luksusowe obuwie i sneakersy jako symbol statusu nikogo już nie dziwią. Do wyboru mamy przecież niemal dowolne kolory i kształty, a sneakersy są coraz częściej postrzegane jako styl życia. Po prostu sneakersy wszędzie! Dzisiaj każde dziecko zapewne już słyszało słowo „sneakersy”, a większość z nich ma je w swojej garderobie. Dlaczego trampki są dzisiaj tak ważnym tematem? Istnieją podcasty ze sneakersami, książki o tenisówkach, programy i kanały stworzone tylko dla butów. Niecodzienne kolaboracje i współpraca ciekawych osobistości, a także najbardziej fantazyjne style dominują na rynku, ale przecież nadal istnieją projekty, które każdy ma w swojej szafie – wystarczy przypomnieć model Adidas Superstar czy Nike Huarache.

converse

Co więcej, kikcsy są domeną młodego pokolenia i niesamowite jest to, że dla naszych dziadków i babć mogą właściwie nie istnieć. Dla przykładu moja babcia ma ponad 90 lat i pomimo swojej ówczesnej kariery w modzie nie ma absolutnie nic wspólnego z trampkami. Ale nawet ona nam powiedziała, że ​​widzi jak wielu jest młodych ludzi noszących sneakersy w życiu codziennym. Co więcej, jest zachwycona ich wyglądem! Możemy bowiem dzisiaj przebierać między kicksami z kwiatami, wzorami, świetnymi kolorami, specjalnymi kształtami i dlatego pewnie każdy je nosi – na każdą okazję i do wszystkich ubrań. A do tego jak elegancko wyglądają!

Dlaczego ci to mówimy? Ponieważ myślimy, że to całkiem dobrze wyjaśnia, jakie są obecnie sneakersy. Kicksy po prostu nas łączą i są symbolem obecnych czasów! Sneakers to dziś coś więcej niż but lub moda. Towarzyszą nam przez codzienne życie, prowadzą nas przez każdą przygodę, tańczą z nami, są dla nas na wszystkich ścieżkach…

W każdym zawodzie, w każdym wieku – sneakersy są dziś modnym dodatkiem dla każdego. A z drugiej strony świat tenisówek jest wyjątkowy i wciąż się zmienia! Każdy sneakerhead wie, co mamy na myśli! Chodzi o wyjątkową społeczność i… ciekawy styl życia! Dziś takie tematy jak zrównoważony rozwój wkraczają również w przemysł obuwniczy. Są buty, które się sznurują same, buty, które przyspieszają nasz bieg, a nawet buty, które odważają się patrzeć w przyszłość!

A więc czas na kicksy!

I właśnie dlatego tenisówki zasługują na szczególną uwagę. Aby umieścić to w innym świetle, już wkrótce zaczniemy na blogu serię wpisów o dokładniejszej historii tenisówek! Powiemy ci, skąd pochodzą sneakersy, kto je tworzy, jak wyglądała ich historia, co jest dziś ważne z punktu widzenia sneakersów, jak rozwijała się ta kultura i jak wygląda dzisiejsza scena w szczegółach! Na końcu serii możemy odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, które wywoła ten post na blogu i które krążą w mojej głowie, a może także w twojej. STAY TUNED!