Podstawowe zasady opieki nad sneakersami

Troska o Twoje kicksy może sprawić, że ulubione buty Reebok czy Nike posłużą Ci przez naprawdę długi czas.

Kicksy to wielki biznes. Służą one wielu celom, poza tym, że stanowią jeden z rodzajów butów: niektóre kicksy po prostu nosimy dla wygody, niektóre dla zdrowia, inne noszone są jako modne uzupełnienie stylizacji. I choć wiele naszych kicksów może wyglądać trochę lepiej gdy są nieco zepsute (takie jak Converse Chuck Taylors), to są chwile, kiedy – ze względu na wygląd lub zapach – twoje sneakersy po prostu wymagają czyszczenia.

buty

Czy wiesz, jak poprawnie to robić? Oto nasz zestaw porad.

Na początek musisz wiedzieć, że tak naprawdę większość tenisówek i butów sportowych można prać w pralce!

Czyszczenie butów sportowych w pralce będzie w zasadzie najlepszym rozwiązaniem dla większości par. Będzie to najlepszy wybór dla tenisówek wykonanych z materiałów syntetycznych lub płótna – takich jak Vans i Keds – choć nie należy prać w pralce kicksów wykonanych ze skór, takich jak skóra gładka czy naturalny zamsz. Pranie butów to dość proste przedsięwzięcie, ale istnieją pewne niuanse w tym procesie, które zapewnią, że twoje kicksy wyjdą tak czyste i, co ważniejsze, nieuszkodzone, jak to możliwe.

pralka

Pamiętaj o tych pięciu wskazówkach przed wrzuceniem butów do pralki:

  1. Usuń sznurówki przed praniem. Zanieczyszczenia gromadzą się wokół oczek, więc usunięcie sznurówek zapewni dostęp wody i detergentu do tego miejsca, które może być zaskakująco brudną częścią buta.
  2. Umyj te sznurówki, gdy już będziesz je mieć wyjęte. Najlepiej włóż sznurówki do małej siatkowej torby do prania (albo poszewki na poduszkę!) i wypierz je wraz z kicksami.
  3. Pierz w pralce nawet bardzo zabrudzone sneakersy. Brud i błoto są plamami białkowymi, więc najlepiej je usuwać za pomocą enzymatycznego odplamiacza.
  4. Używaj chłodnej wody i nie przesadzaj z detergentem. Użycie dodatkowego detergentu może być kuszące (w końcu buty są wyjątkowo brudne!), ale oprzyj się temu pragnieniu, ponieważ pozostałości detergentu stworzy obskurny wygląd Twoich ukochanych Air Jordan czy Nike Air Force 1.
  5. Wysusz dobrze swoje kicksy po praniu. Wywiń język ze środka i połóż nad palcami, aby powietrze mogło lepiej przepływać przez wnętrze buta podczas suszenia, a następnie włóż do środka cholewek zwinięty w kłębek ręcznik papierowy lub gazetę, aby pomóc wchłonąć resztkę wilgoci.

Punktowa pielęgnacja i dbanie o detale

Będą jednak chwile, gdy pranie w pralce nie będzie najlepszym wyborem, i tu właśnie wkracza pielęgnacja punktowa i zadbanie o drobne detale.

Istnieją różne rodzaje specjalnych środków czyszczących do traktowania kicksów, ale prawdę mówiąc, wcale ich nie potrzebujesz: dobre stare szare mydło lub płyn do naczyń i uniwersalny środek czyszczący wykonają zadanie na szóstkę. Upewnij się jednak, że używasz uniwersalnego środka czyszczącego, który nie zawiera wybielacza, aby uniknąć utraty koloru swoich kicksów.

 

Najlepszym narzędziem do czyszczenia skórzanych cholewek, podeszew środkowych i podeszew zewnętrznych jest stara szczoteczka o miękkim włosiu. Wlej rozcieńczone mydło, płyn do naczyń lub rozcieńczony uniwersalny środek czyszczący do małej miski, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na szczoteczkę (może być nawet taka do zębów) lub porowatą szmatkę (ekologiczna myjka to świetny wybór). Zdejmij sznurówki z buta, wsuń jedną z pięści w przestrzeń na palce i szoruj tak długo jak to potrzebne, aby usunąć plamy i wszelkie zabrudzenia.

szczotka

Magiczna gumka też może zdziałać cuda! Zobaczysz, że magia dzieje się na brudnych, przetartych tenisówkach. Aby jej użyć, zwilż niewielki fragment gumki i potrzyj nią podeszwę środkową, aby usunąć uporczywe ślady pominięte przez szczoteczkę do zębów lub szmatkę.

Szczoteczek do zębów i gumek do wycierania nie należy jednak używać do czyszczenia zamszowych lub dzianinowych cholewek. To jednak nie oznacza, że nie ma na nie rady! Materiały takie jak zamsz czy nubuk, jak zapewne wiesz, nie przepada za płynami, a chociaż istnieją płynne środki czyszczące do materiałów zamszowych, to i tak ogólnie najlepiej jest pielęgnować zamsz na sucho. Użyj specjalną szczotkę i gumkę do zamszu. Pamiętaj też, że pędzla należy używać do usuwania brudu, który może tworzyć obskurny wygląd, oraz do przywracania koloru tkaniny zamszowej, która staje się matowa po pewnym zużyciu. Gumka – która, w przeciwieństwie do rodzaju gumek magicznych, jest używana na sucho – została zaprojektowana w celu delikatnego usuwania plam z zamszu bez uszkadzania jego struktur. Niestety – zamsz zwykle jest wybrednym materiałem.

Dzianinowe trampki również wymagają specjalnego traktowania. Zawsze używaj do nich delikatnych ruchów i lekkiego dotyku podczas czyszczenia. Nigdy też nie używaj na nich szczoteczki do zębów, ponieważ włosie może powodować mechacenie i prucie nici.

Zarządzanie zapachem

Bądźmy ze sobą szczerzy: po miesiącach noszenia kicksów zawsze pojawia się w nich niefajny zapach stóp. Istnieją sposoby, aby temu zapobiec lub przynajmniej je złagodzić, oraz sposoby radzenia sobie z nim, gdy staje się on przytłaczający. Zacznijmy od tego, co zrobić, gdy zapach stóp staje się kłopotliwy.

Pierwszą rzeczą, którą należy wypróbować, pod warunkiem, że Twoje kicksy sobie z tym poradzą, jest pranie obuwia w pralce, ewentualnie dodanie eliminatora zapachu, takiego jak biały ocet lub specjalistyczne środki ze sklepu obuwniczego. Możesz także wypróbować detergent sportowy (są one opracowane tak, aby były szczególnie skuteczne w przypadku bardzo śmierdzących rzeczy, zwykle przepoconych w czasie sportu). Wyjęcie wkładek i ich osobne upranie lub wietrzenie może również pomóc odświeżyć parę kicksów, które stały się źródłem fetoru.

Kiedy w Twoich butach pojawiają się nieprzyjemne zapachy, użyć możesz również sprayu, który je eliminuje. To prosty sposób na rozwiązanie problemu w kilka sekund (soda oczyszczona również działa, ale może być nieprzyjemna w stosowaniu, więc pomiń ją na korzyść lepszych opcji).

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, pielęgnuj higienę stóp, noś na zmianę dwie pary kicksów (np. kup sobie jedną parę butów Reebok i jedną Asics), zostawiając co najmniej jeden dzień pomiędzy użyciem każdej z nich. To pomoże Ci wyeliminować zapachy i dać butom odpocząć, wtedy gdy nie są na nogach. Co więcej, każda z par posłuży Ci dwa razy dłużej!

buty

Chroń swoje kicksy

Ponieważ mówimy tutaj o zapobieganiu, teraz pora na słowo o używaniu sprayów ochronnych do odpychania brudu, soli drogowej i sosu do pizzy (byłbyś zaskoczony, jak często buty brudzą się oliwą lub sosami!). Możesz także zapobiegać odbarwieniom ulubionej pary kicksów.

 

W szczególności powinieneś używać impregnatu na zamszowych butach, takich jak Vans, Puma czy New Balance. Płócienne buty sportowe również będą Ci za to wdzięczne, zwłaszcza jeśli wolisz świeży wygląd butów niż ten lekko podniszczony i retro. Buty będą mieć po nim powłokę ochronną. Pamiętaj jednak, że sęk tkwi w stosowaniu tych aerozoli tak, aby w pełni przestrzegać zaleceń producenta. Musisz podczas aplikacji trzymać puszkę w odpowiedniej odległości. Dobrym pomysłem jest również nakładanie powłoki ochronnej co 6–12 miesięcy.

Uwaga dotycząca przechowywania

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia i dobrego wyglądu swoich sportowych butów, jest ich odpowiednie przechowywanie, gdy ich nie nosisz. Rzucanie ich na stos, gdzie mogą ulec zabrudzeniu i zniekształceniu pod wpływem brudu i ciężaru innych butów, jest dobrym sposobem na drastyczne skrócenie żywotności kicksów. Dobrze jest przechowywać sneakersy w pudełku, w którym przyszły (zwłaszcza, że w przypadku butów Air Jordan czy Nike to niemal dzieła sztuki!), lub w przezroczystych pudełkach, które pozwalają zobaczyć buty w środku. korzystanie ze stojaka na buty lub ławki to kolejny sposób, aby zapobiec ich uszkodzeniu, gdy nie są noszone.

Innym częstym schorzeniem butów sportowych jest ich marszczenie. Używanie prawideł do butów pomoże odwrócić naturalne zagniecenia, które występują podczas noszenia ulubionych kicksów i utrzymają ich świeży wygląd.

Właśnie tak postępują prawdziwi sneakerheadzi!

converse-